Úvod

Inteligentní dům je pojem, se kterým se v dnešní době setkává stále více lidí. Co si pod pojmem "inteligentní dům" vlastně představit? Laicky řečeno se jedná o napojení jednotlivých zařízení domu či bytu k pomyslnému mozku, který bude automaticky určovat jak se má dané zařízení chovat při různých událostech. Může se jednat o velice jednoduché zařízení sloužící k pouhému ovládání světel, či topení, až po velmi sofistikovaný systém řídící kompletní chod domu bez vašeho přičinění, což přispěje ke zvýšení Vašeho životního komfortu a v neposlední řadě také ke snížení dlouhodobých nákladů za chod objektu, ať už jde o kancelář, dům či například nemocniční komplex.

Jaké jsou možnosti inteligentního domu?

Možnosti inteligentního domu jsou prakticky neomezené. V nejjednodušším příkladě může sloužit pouze jako prostředek pro úsporu energií. Jako jednoduchý a v praxi velmi využívaný příklad je ovládání domovního vytápění. V případě, že je v některé místnosti otevřeno okno, automaticky se uzavře přívod k topení. Kdo chce přeci v dnešní době topit pánu bohu do oken? Nejpropracovanější systémy naopak umožňují prakticky cokoliv. Opět v jednoduchém příkladu. Při příjezdu z práce domů dálkovým ovladačem otevřete bránu od domu, automaticky se rozsvítí osvětlení zahrady, vypne se domovní alarm, obývací pokoj se Vám začne vytápět na Vámi preferovanou teplotu a zapne se kávovar. Veškeré možnosti a nastavení už bude záviset pouze na Vaší fantazii.

Nestanu se vězněm ve vlastním domě?

V praxi se velmi často setkáváme s klienty, který ustoupí vlastnímu komfortu a bezpečnosti z důvodu obav o vlastní bezpečí v domě za neočekávaných situací jako je výpadek napájení či úmyslné poškození systému narušiteli. Argumenty jsou velmi jednoduché. V prvním kroku jsou veškěré důležité okruhy zálohovány záložním zdrojem energie. Pokud by došlo k případu, že dojde i k přerušení zálohy, systém je navržený tak, aby se všechny důležité, nebo Vámi preferované prvky chovaly, jako by jste žádný systém v domě neměli. Topení budete dále ovládat manuálně a dveře budou otevírány pomocí kliky či klíče. Veškeré systémy jsou koncipovány tak, aby jste pány nad domem byli za každé situace Vy sami.

Klady a zápory

  1. + vyšší životní komfort
  2. + dlouhodobá úspora energií
  3. + flexibilita systému v průběhu bydlení
  4. + zvýšení zabezepečení osob či majetku
  5. - vyšší vstupní investice
  6. - nutný čas pro odladění systému na přání klienta

Příklad z projektu

Inteligentní dům